PERMAKULTURNÍ OKÉNKO
Permakultura pro děti je nádherné a smysluplné téma. Hlavní motto permakultury je trvalá udržitelnost života na Zemi. V širším slova smyslu jde o etiku, kterou lze přijatelně a hravě dětem předávat v přírodě, na zahradě, u záhonků a v ranném věku, kdy ji pochopí nejlépe. Náměty permakulturní etiky zní: péče o Zemi, péče o Lidi a péče o Budoucnost. V našem Permakulturním okénku vám napovíme, jak na ně s dětmi.
Dnešní téma zní: Spravedlivé dělení
Toto etické pravidlo permakultury tkví ve snaze o rovnost mezi lidmi a také usilování o rovnost mezi lidmi a ostatními druhy. Spravedlivé dělení má též na mysli spravedlivé přerozdělování přebytků, což se týká nastavení hranic kolik si bereme pro sebe a kolik vracíme zpět do systému péče o Zemi a lidi – myslíme tak i na Budoucnost. Pravidlo Spravedlnosti zaměřuje pozornost i na zajištění, že příspěvek každého je oceněn, a na uvědomění brát si jen to, co je potřeba. Například při sklizni ovoce ze stromů ponecháme část úrody pro ptáčky, nebo navrhujeme školní zahradu – záhony tak, aby byla hojnost pro každé dítě a třeba i pro návštěvu (např. rodiče nebo sourozence), a další živočišné druhy (salát pro želvu nebo pro králíčka). Děti rozumí potřebě být spravedlivý. Koncept může být zkoumán hravou formou skrze příběhy, hry, písničky, divadelní scénky a praktické zkušenosti dělení se s dalšími dětmi, stejně jako s dalšími živočichy. Příležitost pro děti, aby přemítaly o nápadech, nabízely je, hledaly řešení a odpovídaly na otázky, může pomoci k prohloubení těchto poznatků.
Příklady činnosti podporující princip Spravedlnosti: zalévání rostlin, výroba domečku pro ježka, sestrojení krmítka, společná péče o zahradu (děti, vyučující, rodiče), vytváření místa pro divokou přírodu (např. roští jako zázemí pro různé živočichy), výměnné burzy hraček a oblečení, a dělit se lze i o znalosti a dovednosti.
Příklady otázek pro děti: Kdo by měl radost z toho, co jsme sklidili či vyrobili? Co můžeme vrátit přírodě? Jaké další druhy zde žijí a jak jim můžeme pomoci?
Čerpáno z publikace „Péče o Zemi, péče o lidi a spravedlivé dělení ve vzdělávání“ (manuál jak sdílet permakulturu s dětmi)“ a „Pozoruj a jednej“ (jak na permakulturu s dětmi)
Vše o permakulturním dění v ČR na www.permakulturacs.cz