NOVINKY

Co je nového v našem projektu a jak obohatit program dětí vaší školky? O tom jsou naše Novinky.

všechny novinky / co se událo / mohlo by vás zajímat / tipy na aktivity pro školky

byl vzácně krásný – doslova zalitý sluncem, které lákalo do zahrad, samozřejmě i do těch školních. A děti si ho užily jaksepatří i kolem záhonků a při workshopech.

Náš podzimní turnus byl bohatý, za podporu jeho realizace patří dík Městským částem Prahy 1, 3, 4, 7, 10 a 11. V těch mají malí zahradníci vskutku zelenou☺

Záhonky jsme založili  v Praze 10 a sice v MŠ Bajkalská a Ve Stínu,  a v Praze 11 v MŠ Křejpského.  Jinde jsme naopak již dříve založené záhony rekultivovali, tj. doplnili zeminu a natřeli dřevěné bočnice, aby déle odolaly zubu času. A také jsme obdivovali úrodu na záhonech jako např. v MŠ Letenská, který zalévá paní ředitelka osobně i o prázdninách…a úroda potom stojí za to!

Zatímco od září do června jsou záhonky v péči malých zahradníků, v čase prázdnin je to s nimi po různu. A  kde se nezalévá, tak se v září začíná pěkně od píky: záhonky se vyplejou, zemina zkypří a zavlaží, a osází se znova. I při tom pomáhají naši lektoři.

Workshopy na úvod školního roku malých zahradníků měly i letos velký úspěch: děti se dozvěděly z čeho se skládá půda či jak probíhá koloběh živin, velké nadšení sklízely žížaly, které děti ubytovaly v žížalí pozorovatelně. Tam je pak pečlivě sledují – a kreslí na Pozorovací listy.

A neméně zábavná je hra na semínko, při které je vždy veselo. Letos zavítali naši lektoři Katka Hanáková a Kuba Čepelák do školek v Praze 1 (MŠ Letenská), v Praze 3 (MŠ Pražačka), v Praze 4 (MŠ Němčická, Sedlčanská, Ohradní), v Praze 7 (MŠ Na Výšinách a Uranie), v Praze 10 (MŠ Ve stínu, Chmelová) a v Praze 11 (MŠ Křepejského, V Benátkách). Zkrátka měli jsme napilno a děti krásně spolupracovaly. Opět se potvrzuje, že být zahradníkem už od malička je čirá radost☺

Seminář pro paní vyučující

se konal opět v našem sídle na Letné a byl o tom, jak s dětmi měsíc po měsíci pečovat o záhonky i o tom, co vše se dá  pozorovat na zahradě a jak děti zaujmout a vtáhnout do jejího dění, i o tom, jak správně kompostovat. Do diskuze na téma semínka přispěl tentokrát  i vzácný host pan Martin Kratochvíl ze společnosti Moravoseed, která pro naše školky dodává semínka.

Závěr semináře patřil praktické části na zahradě u našeho záhonu, včetně sdílení zkušeností.

Semínko a jeho dobrodružná cesta

se v rámci našeho divadýlka Pohádka o semínku představilo ve školkách  letos na podzim dokonce osmkrát!  Opět v podání Báry Mišíkové a Aničky Bubníkové,  se setkalo s báječným ohlasem dětí, které s opravdovým nasazením podpořily semínko na jeho výpravě napříč kontinenty…Putování přes poušť, severní pól i oceán skončí nakonec dobře, jak jinak než  v záhonku. A úroda jablíček byla sladkou odměnou pro děti.☺

Zahradní slavnost v Praze 4

byla třešničkou na dortu programu pro malé zahradníky z MŠ Němčická, MŠ Ohradní a MŠ Sedlčanská v Městské části Praha 4, která je příkladným podporovatelem programu Záhony pro školky v obecních školkách. Slavnosti se zúčastnil osobně i pan radní Tomáš Hrdinka (sám vášnivý zahradník) a předal při té příležitosti dětem  jako dárek krásnou publikaci Tajemství staré zahrady.

Slavnost se konala na prostorné zahradě mateřské školy MŠ Němčická a na programu bylo divadlo Pohádka o semínku, senzoriální workshopy pro děti a výstavka Sešitů malých zahradníků. Děkujeme za pohostinnost MŠ Němčická včetně chutného občerstvení i z vlastní záhonkové úrody.

Napsat komentář

avatar Jste přihlášený/á jako
Odhlásit se


* povinné pole